ŷ

Jump to ratings and reviews
Rate this book

Димитър Пешев: Спомени

Rate this book
Димитър Пешев с право е считан за един от спасителите на българските евреи, но неговата роля в политическия живот на страната далеч не се изчерпва с това...

Като министър на правосъдието, народен представител и подпредседател на българския парламент, той попада във водовъртежа на големите събития между Деветнадесетомайския преврат и края на Втората световна война. През този период се отличава като политик със самостоятелна, категорична, а на моменти и "неудобна" позиция.

Именно заради критиката си към определени действия на управляващите отпреди 9 септември 1944 г. Пешев неведнъж попада в политическа изолация. Съдбата е още по-неблагосклонна към него, когато новата власт го изправя пред Народния съд с обвинения за фашистка дейност и антисемитизъм.

В спомените на Димитър Пешев, които днес "Българска история" издава за първи път от 16 години, няма да открием сензации, скандални твърдения или украсени истории. Вместо това те предлагат един задълбочен и трезв поглед върху случващото се в държавата от страна на човек, борил се за утвърждаването на парламентаризма и правовия ред - нещо така важно и в наши дни...

304 pages, Paperback

Published January 1, 2020

2 people are currently reading
19 people want to read

About the author

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
6 (40%)
4 stars
7 (46%)
3 stars
2 (13%)
2 stars
0 (0%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 3 of 3 reviews
Profile Image for Stefan Mitev.
167 reviews702 followers
June 17, 2021
От книгата "Спомени" на Димитър Пешев (спасителят на българските евреи) научих, че граждански брак у нас има едва от края на 30-те години. Преди това е имало само църковен брак, въпреки различните вероизповедания в царство България. Опитите за реформа и въвеждане на граждански брак са били посрещнати с яростна съпротива от БПЦ, която тогава е разполага с далеч по-влиятелни личности от сега.

За щастие Пешев отстоява до последно идеите си и въвежда гражданския брак, като за това търпи редица критики и политическата му кариера страда. С това си действие (и с настояването му за отмяна на смъртната присъда на Дамян Велчев - организатор на деветнадесетомайския преврат от 1934 г.) той губи политическа подкрепа и спира да бъде министър на правосъдието в следващия кабинет на Георги Кьосеиванов.

Димитър Пешев е осъден от "Народния съд" на 15 години затвор „з� фашистка дейност и антисемитизъм�.
Profile Image for Mariya Mincheva.
338 reviews28 followers
April 8, 2021
Димитър Пешев е действащ юрист, политик и общественик в периода след края на ПСВ до деветосептемврийския преврат. Като такъв в мемоарите си прави анализ на политическата, социална и икономическа дейсвтителност, дава изключително трезво, безпристрастно и адекватно информация за важни личности и събития.
Най-ценното на тази книга е възможността да се направи сравнение между онази и настоящата политическа действителност и то не работи в полза на днешното време.
Беше ми интересно да усетя предимството на националния интерес пред партийните пристрастия. В повечето управленски каламбури на които Пешев обръща внимание прозира единствено желанието за успокояване и добруване на обществото.
Учудих се,че много, много голяма част от политическите дейци след ПСВ са образовани в елитни западни университети, хора с очевидна експертна компетентност в своята област, с ясно изразени морал,съвест и достойнство.
Profile Image for Yordan Simov.
46 reviews1 follower
April 15, 2023
Много интересна книга, но давам 4/5 заради това, че имаше много моменти в книгата, в които е трудно да се ориентираш ако нямаш задълбочени исторически познания за конкретния период.
Главата за безпартийното управление е много актуална и днес от гледна точка на 5те избора последните 2 години, а главата за Народния съд е изключително ценно описание на случилото се от първо лице.
Displaying 1 - 3 of 3 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.