Piinlikkusega pidin tunnistama, kuivõrd vähe pakub meie haridussüsteem meile teadmisi Aasia riikide ajaloost, ja samavõrd kurb on see, kui vähe olen iPiinlikkusega pidin tunnistama, kuivõrd vähe pakub meie haridussüsteem meile teadmisi Aasia riikide ajaloost, ja samavõrd kurb on see, kui vähe olen ise oma lugemise, eneseharimise ja tegevusega oma lünkasid teadmistes täiendanud. Mul on hea meel, et maailmakirjanduse vabaaine aitas mul jõuda teoseni, mille kultuuriline ja ajalooline taust on minu jaoks niivõrd võõras ja tundmatu. Tegu on hea näidendiga, millest alustada ka juhul, kui Hiina ajalugu on täiesti tume maa.
Joonealused märkused, värvikad tegelased, poliitilised vihjed ja arutelud ning emotsionaalne taust aitavad teha igati asjalikke ja selgeid samme Hiina 20. sajandi esimese poole suurte ajalooliste ja ühiskondlike muutuste tõlgendamisel ja mõistmisel. Näidendi tegevustik leiab aset 50 aasta ulatuses ühes ja samas teemajas, mida külastavad näidendi jooksul suuresti needsamad tegelased. Kolme ajahetke lõikes saame nende kõneluste ja elumuutuste taustal aimu poliitilistest ja ühiskondlikest muutustest, kannatustest ja tähendusest.
Lugemise teeb omamoodi raskeks asjaolu, et mingisugust "loo moraali" või elufilosoofiat on siit keeruline kaasa võtta, vähemalt juhul, kui lugeja ei taha leppida sünge mõttetusega. Samas on arusaadav, et ajastu asjaolusid arvestades on ka autoril keeruline anda edasi mingisugust helgemat pilti kui see, mis kirja sai pandud.
Kas peale jääb tugeva moraali ja põhimõtetega inimene, või hoopis paindlik kohaneja, keda mõned võivad näha kui tallalakkujat? Mis siis, kui üksikisik üleüldse suure hävitava surmamasina taustal ellu ei jäägi ning mõlemad kaovad omal moel kaotajana pildilt? Kas võit on füüsiline ellujäämine, või hoopis moraalne ellujäämine, isegi kui see nõuab füüsilist surma? Kas peale jääb see, kes oma väärtuste voolavuses endale ellujäämise tagab, või see, kes oma põhimõtetest taganemise asemel surma valib? Või on mõlemad režiimide ja aegade ohvrid, olles sunnitud sellist otsust üleüldse langetamagi?
Meeldiv kultuuriline suplus, aitab astuda järgmisi samme Hiina ja Aasia kirjanduse maastikul. Suur pluss on näidendi puhul see minu meelest, kui see on ka niisama loetav - ilma lavastuseta. Igati hea meel....more
DNF @50%. Kuigi 11. klassis loetud esimene pool oli igati intrigeeriv ja üpris nauditav, siis jällegi - on aeg tunnistada, et teise poole lugemiseni mDNF @50%. Kuigi 11. klassis loetud esimene pool oli igati intrigeeriv ja üpris nauditav, siis jällegi - on aeg tunnistada, et teise poole lugemiseni ma tõenäoliselt ei jõuagi, ja ei taha ka. (kas siia peaks nüüd panema mõne "thank u, next" nalja vms?)...more